Komiksy i mangi – czym się różnią?
Każda manga jest komiksem, ale nie każdy komiks nie jest mangą. Brzmi zawile, ale różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami książek są dość zauważalne. Komiksy i manga to formy literackie, które są zasadniczo i w teorii do siebie podobne. Czy komiksy i mangi to tylko czarno-białe lub też kolorowe rysunki z tekstem napisanym w dymkach?
Komiks i manga – podstawowe różnice
Zaczynając temat różnic pomiędzy mangami a komiksami, warto powiedzieć o tym, skąd obie te formy pochodzą. Komiksy to forma pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie z Nowego Jorku. Manga natomiast jest formą typowo azjatycką, a dokładniej japońską. Warto wspomnieć, że w Azji zrodziły się inne formy podobne do komiksów, takie jak koreańska manhwa. Pierwszą podstawową różnicą pomiędzy mangą a komiksem jest sposób czytania. W kulturze europejskiej i amerykańskiej, książki czytane są od lewej do prawej strony. Zupełnie na odwrót jest natomiast w kulturze azjatyckiej. Japońską mangę w przeciwieństwie do komiksu czyta się od prawej od lewej strony. Kolejną podstawową różnicą jest to, że mangi zazwyczaj są czarno białe, a komiksy w kolorze. Inną różnicą jest specyficzny kontekst kulturalny obu form.
Komiks i manga – podobieństwa
Mimo wszystko, komiksy i mangi to dość podobne formy literackie (komiksy dostępne są szeroko online m.in. na https://egmont.pl/komiksy). W obu formach główną formą przekazu są rysunki lub grafiki. W panelach graficznych występują też dymki z tekstem, onomatopeje wzmacniające przekaz sceny, czy przypisy tłumacza (najczęściej występujące w tłumaczonych mangach).