Czy warto inwestować w audiobooki dla dzieci?

Czy warto inwestować w audiobooki dla dzieci?

Gdy audiobook, czyli książka przeznaczona do słuchania, pojawiła się na rynku, spotkała się z wieloma głosami sprzeciwu. Do tej pory wyłącznie papierowe lektury pełne ilustracji mogły przecież zapewnić dzieciom prawidłowy rozwój. Szybko dostrzeżono jednak zalety książek czytanych przez lektorów. Nie chodzi przecież o całkowite wyparcie papierowych pozycji literackich, ale wspomaganie się rozwiązaniami technologicznymi.

Czym są audiobooki?

W dosłownym tłumaczeniu audiobook oznacza książkę audio. Jest to zatem nagranie dźwiękowe na konkretnym nośniku (zwykle płycie CD), które ma na celu przedstawienie słuchającemu treści książki w przystępnej formie. Czytelnik staje się słuchaczem, mogąc w tym czasie wykonywać dowolne czynności. Łatwość zdobycia takiej książki jest dużą zaletą, wiele serwisów internetowych, takie jak ibuk.pl oferuje audiobooki tanio. Coraz więcej rodziców kupuje audiobooki dla swoich pociech. Dlaczego w nie inwestują?

W jakich sytuacjach audiobooki sprawdzają się najlepiej?

Audiobooki zostały docenione przede wszystkim przez rodziców pracujących. Mama lub tata są tak przytłoczeni obowiązkami zawodowymi, że nie mają czasu na to, aby poczytać dziecku do snu. I właśnie w takiej sytuacji bardzo pomocne okazują się audiobooki. Historie zwykle interpretowane przez profesjonalnych aktorów wcale nie tracą na wartości, a maluch, słuchając ich, nadal ma okazję rozwijać swoją wyobraźnię i zdolność logicznego myślenia. Poza podstawową funkcją usypiania audiobooki to wspaniała forma rozrywki lub terapii dla dzieci:

  • niewidomych
  • niedowidzących
  • autystycznych
  • nadpobudliwych
  • upośledzonych umysłowo
  • niepełnosprawnych