Przestrzenne łamigłówki dla dzieci – co to jest?

Większość rodziców na hasło „łamigłówki dla dzieci” myśli o skomplikowanych zadaniach geometrycznych, matematycznych i fizycznych, a także o rozwiązywaniu rebusów i odpowiadaniu na pytania. Tymczasem typowa, dziecięca łamigłówka – o czym wielu rodziców zapomina – może mieć też inną, aczkolwiek dobrze znaną, bo przestrzenną formę.

Patyczki – czas start!

Układanie wieży z patyczków to prawdziwa frajda, ale ich stopniowe wyjmowanie również może być bardzo ekscytujące. Efekt ten pogłębiają przeżywane emocje, trzęsące się dłonie i wzmożona potliwość. Faktem jest, że rozgrywka ta nie musi być aż tak stresująca. Niemniej niesie ona ze sobą mnóstwo pozytywnych emocji, których doświadczą nie tylko dzieci, ale też i dorośli. Trzeba też pamiętać, że bardzo dużo daje tu umiejętność przestrzennego myślenia, a tą – jak wiadomo – dzieci powinny mieć wyćwiczoną.

Małpki spadają z drzewa

Kolejną, świetną łamigłówką przestrzenną dla dzieci jest gra, w której małpki… spadają z drzewa. Oczywiście aby tak się stało, konieczne jest ich umieszczenie na gałęziach palmy. Co gorsza, gałęzie te nie należą do najstabilniejszych, a każdy z graczy musi umieścić na nich taką liczbę małp, jaka zostanie przezeń wylosowana na specjalnej kostce. Nie ulega wątpliwości, że taka forma rozrywki będzie bardzo wymagająca i wymusi na dziecku naukę przewidywania swoich ruchów.

Budowa konstrukcji

A co, jeśli dziecko będzie chciało zostać architektem? Istnieje wiele takich łamigłówek dla dzieci, w których zadaniem malucha jest ułożenie konstrukcji określonego budynku. Oczywiście nie jest to proste, ale w kooperacji z rodzicami (doświadczonymi przecież na tym polu) powinno być to o wiele łatwiejsze. Może zatem warto dać się ponieść wspólnej i nieco nieprzewidywalnej zabawie?

Podsumowując, przestrzenne łamigłówki dla dzieci (tantis) to świetna okazja na wspólną zabawę. I choć nie wymagają one zdolności matematycznych lub słowotwórczych, to i tak budują one w dziecku umiejętności związane ze zdolnością do przestrzennego myślenia.