Rodzaje gier planszowych

Rodzaje gier planszowych

Gry planszowe są świetną zabawą dla całej rodziny i bardzo dobrze sprawdzają się na spotkaniach z przyjaciółmi. Zdają egzamin zwłaszcza w deszczowe dni, gdy pogoda za oknem nie pozwala na spędzanie czasu na świeżym powietrza, a domownikom brakuje pomysłu, jak kreatywnie spędzić dzień.

Rodzaje gier planszowych

Zostało stworzonych już mnóstwo gier tego typu, a wiąż wymyślane są kolejne koncepcje. Wśród nich znaleźć można gry przeznaczone dla całej rodziny, gdy dla dorosłych, czy gry planszowe dla dzieci (np. w tantis).

Gry z pionkami i rzucaniem kostką

Najprostszym typem takich gier, jest zabawa w rzucanie kostką i przesuwanie pionka o wyznaczoną liczbę pól. Jedną z najpopularniejszych gier tego rodzaju jest „Chińczyk”. Polega on na poruszaniu się czterema pionkami po planszy i doprowadzeniu ich do wyznaczonych pól, uważając jednocześnie, by pionki nie zostały zbite przez innych graczy. 

Gry typu „Eurobiznes”

Są to produkcje, które można by nazwać mianem gier ekonomicznych. Polegają one na umiejętnych rozporządzaniu kapitałem, którym dysponuje gracz, tak by zwiększyć wartość swojego majątku, ale w długim okresie nie zbankrutować. Gracze poruszają się dookoła kwadratowej planszy, której pola stanowią kolejne nieruchomości, możliwe do kupienia za posiadane pieniądze. Wygrywa gracz, który uzbiera jak największy kapitał, a reszta uczestników zbankrutuje lub się podda.

Gry fabularne

To zabawy, w których niezwykle ważna jest kreatywność uczestników. Zawsze zabawie przewodniczy tak zwany mistrz gry, który opowiada pewną historię. Zadaniem pozostałych graczy jest wybór postaci, którą będą odgrywać (często są to postacie ze świata fantasy), a następnie dopowiedzenie własnej kontynuacji historii. Wiele takich gier posiada dodatkowo karty, rekwizyty, czy inne elementy, które dodatkowo urozmaicają rozgrywkę.

Gry towarzyskie

Jak sama nazwa wskazuje, do tego typu zabaw konieczna (a w każdym razie zalecana) jest duża liczba uczestników biorących w nich udział. Są to najczęściej gry, które polegają na wzajemnych interakcjach uczestników albo na rywalizacji między nimi. Przykładem są tu różne quizy, często oparte na popularnych teleturniejach, takich jak przykładowo „Postaw na milion”.